Budżety JST w dobie koronawirusa

Pandemia COVID-19 obok zagrożenia epidemiologicznego przyniosła także bolesne skutki gospodarcze, zmniejszone radykalnie obroty firm, postojowe zamiast wypłaty wynagrodzeń, zwolnienia pracowników - wszystko to będzie bardzo negatywnie oddziaływało na budżety jednostek samorządu terytorialnego, gdzie wpływy z udziałów w PIT i CIT to jedne z największych pozycji dochodów.

Komu zabrać? Komu zostawić?

To najczęściej zadawane pytania, gdy samorządowcy muszą oszczędzać. W przypadku małych gmin sprawa jest oczywista, wszyscy się znają, budżety są na tyle małe (przejrzyste), że obywatelska kontrola relatywnie większej ilości radnych wymusza podejmowanie działań logicznych.

Szukaj tam, gdzie nie widzisz

"Mamy oszczędzać" - powiedział jak zawsze skarbnik. Ale jest gorzej... Główny szef powiedział to samo. No to zaczynamy szukać. Najpierw zawsze emocje - zabrać tym, których nie lubimy :). Potem już spokojnie, zaczynamy patrzeć na liczby i opisy do nich.

Jaka przyszłość obligacji przychodowych?

Emisja obligacji przychodowych nie jest obecnie popularnym sposobem finansowania inwestycji komunalnych. Do tej pory zdecydowało się na to osiem podmiotów (trzy gminy i pięć spółek komunalnych). Dzieje się tak m.in. dlatego, że emisja przedmiotowych papierów wartościowych stanowi dużo trudniejszy proces i wymaga większych nakładów

Wzięcie kredytu czy emisja obligacji?

Wzięcie kredytu czy emisja obligacji?. Co różni obligacje od kredytu? Cztery najważniejsze cechy: JST, emitując obligacje zaciąga zobowiązanie u wielu wierzycieli, a w przypadku brania kredytu – zazwyczaj u jednego, w przypadku emisji obligacji bank, którego rola jest zawężona

Szukaj tam, gdzie nie widzisz

Data publikacji: 05.08.2020

"Mamy oszczędzać" - powiedział jak zawsze skarbnik. Ale jest gorzej... Główny szef powiedział to samo. No to zaczynamy szukać. Najpierw zawsze emocje - zabrać tym, których nie lubimy :). Potem już spokojnie, zaczynamy patrzeć na liczby i opisy do nich. Błędem jest zakończenie na tym etapie i podejmowanie decyzji. Warto się dopytać, pojechać, zobaczyć, porównać. A może najlepiej popatrzeć tam gdzie budżet nie sięga czyli np. do spółek komunalnych. I wtedy może się np. okazać, że możemy maksymalnie zwiększyć podatek od nieruchomości dla spółki wodociągowej a ona i tak nie będzie miała powodów do podwyżek ceny wody i ścieków. Podobnych pozycji i sytuacji jest bardzo wiele, warto wszystkie je gruntownie przeanalizować. Czym głębiej zaczniemy analizować, tym bardziej zaczną nam się otwierać oczy, okaże się, że drobnymi, wieloma ruchami jesteśmy w stanie zaoszczędzić tyle, że remont drogi, który już miał być wykreślony z budżetu, nagle jednak zostaje!

Zamknij